Vege omlet s gljivama, kus-kus s beluga lećom i oparena blitva

Petak je nekako dan kada volim ili ukljućiti pećnicu ili biti posebno kreativna, manje se voditi receptom, a više iskombinirati raznorazne okuse. Neki dan je Katarina Kukučka objavila svoju fotku vege omleta pa sam ga odlučila isprobati. S obzirom da svakodnevno pripremam hranu za još dvije kolegice, prilagodila sam omjere za 3 obroka i ponešto u tom receptu izmijenila. Uz omlet sam odlučila poslužiti gljive (zlatne šampinjone i bukovače), lagano dinstane s mladim lukom i sušenom rajčicom sa začinima. Blitve imam za izvoz 🙂 pa sam je odlučila uključiti u obrok, a kako bih u obrok uključila i ponešto ugljikohidrata odlučila sam se za kus-kus koji nije potrebno kuhati. Da kus-kus ne bi bio sam i bezličan, skuhala sam malo beluga leće (crna) da svojom bojom zašareni kus-kus. Pa evo sastojaka. Nemojte zaboraviti igrati se! Umjesto kus-kusa možete pripremiti bulgur; umjesto leće npr. grašak, mahune i sl.; umjesto blitve špinat, složiti salatu ili na pari brokulu/cvjetaču… pustite mašti na volju 🙂

Vege omlet s gljivama

Sastojci:

  • 1 šalica brašna od slanutka (kupovno ili ga možete sami napraviti)
  • 1 šalica nezaslađeno mlijeko (koristila sam kokosovo netom pripremljeno)
  • 3 žlice umeboshi/ jabučni ocat
  • 3 žlice delikatesnog kvasca
  • 1/2 žličice kurkume u prahu
  • 1/2 žličice češnjaka u prahu
  • 1/2 sode bikarbone
  • ako ste koristili jabučni ocat, prstohvat soli (meboshi je slan pa ne treba)

Za nadjev od gljiva koristila sam:

  • kombinaciju gljiva (upotrijebiti koje ste našli na placu, u šumi ili imate kod kuće)
  • mladi luk
  • 3 sušene rajčice iz ulja sa začinima
  • malo maslinovog ulja
  • sol,papar

Priprema: brašno od slanutka možete ili kupiti ili sami napraviti ukoliko imate dobar blender i ne previše osjetljive susjede 🙂 Vitamix je već nekoliko puta dokazao da je čudo, ali me jutros posebno iznenadio kada je u 20 sec tvrdi slanutak pretvorio u brašno, uz zvuk bušenja zida (oprosti Vesna!). U brašno umiješati sve suhe sastojke pa pomalo dodati mlijeko (recept za kokosvo mlijeko: preliti kokos mrvice s dvostruko više vode, zblendati, procijediti i koristiti) i ocat. Dobro izmiješati da se sastojci prožmu, po potrebi dodati još malo vode i ostaviti sa strane da odstoji. Za to vrijeme pripremiti gljive. U tavi/woku na malo maslinovog ulja poprižiti mladi luk (ili koji već imate), dodati narezane gljive i pustiti da se pirja, pred kraj dodati sušene rajčice (ako imate sušene rajčice koje nisu u ulju, prethodno ih treba namočiti u vodu i pustiti da odstoje pa onda procijediti i ubaciti u tavu), sol, papar (po želji dodatne začine) i gotovo!

Nakon što je smjesa za omlet odstajala ugrijte tavu (najbolje za palačinke), dodajte malo maslinovog pa izvadite dio smjese i pustite da se peče na laganoj vatri, nakon što se počnu stvarati rupice, prebacite jednu polovicu na drugu, poklopite i pustite na varti još cca 1min, a nakon toga još cca 5min sa strane. Omlet je gotov!

Za pripremu kus-kusa i nije potreban neki recept, ali moj savjet je da umjesto obične vode koristite temeljac. Na ponekoj vrećici piše da se kus-kus treba kuhati svega 5min, međutim dovoljno je da mjeru kus-kusa (u mom slučaju 1 šalica) prelijete s vrućim temeljcem (vodom) u jednakom omjeru (1šalica), poklopite i pustite da odstoji 10 min (dakle, ne treba ga kuhati). Kasnije ga prebacite u posudu i začinite po želji. Prije nego što ste počeli pripremati obroke, stavite da se kuha leća/grašak ili što ste već odabrali poslužiti uz kus-kus pa kada je gotovo samo pomiješajte zajedno.

Klice sam prije uzgojila (mogu stajati u frižideru nekoliko dana) pa sam ih samo dodala nadjevu prilikom serviranja.

Blitvu trebate samo oprati, otrgnuti središnji čvrsti dio i staviti na paru na cca 5min, nakon toga izvaditi, narezati, začiniti (kod mene: maslinovo ulje, sol, papar, češnjak u prahu) i servirati uz ostalo.

Volim iznenaditi samu sebe okusima i idejom, a ovaj petak 13. je baš takav – divan! Dobar tek vam želim!

Facebook komentari
13. prosinca 2019.