Polpete od hokkaido tikve

Jučer na povratku iz Dalmacije me Manja (Marijana Sokolović) pitala kako pripremiti hokkaido tikvu. Dala sam joj par slasnih ideja poput juhe od batata i tikve, pečene tikve, namaza od tikve i polpeta od tikve. Do ove sezone odvažila sam se probati samo butternut tikvu, a hokkaido nisam znala kako pripremiti pa sam je izbjegavala. Kakva pogreška! Zaključila sam da mi butternut uopće nije fina, nekako mi je vodenasta i nije mi dovoljno slasna kao hokkaido. Sada se ne može dogoditi da kod kuće u vrijeme sezone nemam barem jedan komad!

Manja mi je dala ideju da ovo jutro pripremim slasne polpete od tikve. “Najteži” dio je očistiti i naribati tikvu, a ostalo je gotovo za tren. Kao što sam već negdje ranije napomenula, unutarnji dio tikve i koru nemojte baciti! Prebacite u lonac, dolijte vode da prekrije sadržaj i kuhajte. Kada se ohladi procijedite i dobili ste temeljac koji možete koristiti odmah ili u manja pakiranja zamrznuti za neku iduću priliku (ili u kalup za led). A sad receptić.

 

Sastojci:
1/2 hokkaido tikve (naribane)
4 žlice sezama
4 žlice zobenih pahuljica
1 jaje ili chia jaje (2 žlice chia razmutiti u 2dcl vode i pustiti da odstoji 5min)
Parmezan ili veganski parmezan
Delikatesni kvasac
Psyllium
Sol i papar
Par žlica vode/temeljca
Maslinovo ulje

Priprema: tikvu naribati, dodati ostale sastojke i dobro povezati da smjesa bude ljepljiva. Možete odložiti na 5-10min sa strane da se dobro poveže. Na tavi, na laganoj vatri (jako laganoj, inače će zagoriti) prepecite svaku stranu po par minuta. Kada je pečeno, prebacite u tanjur i prelijte s malo maslinovog ulja. Ako imate lošiju verziju tave trebat će vam malo ulja (npr sezamovo/kokosovo/sl.) ili se možete odlučiti za pećnicu pa na 180 stupnjeva zapeći u pećnici svaku stranu na cca 5min. Poslužite uz zelenu salatu s klicama koju ste začinili maslinovim i umeboshi začinom, možete dodati sezam, suncokret, koji orašasti plod ili što već nađete u kuhinji. Bon appetit! 🙂

Facebook komentari
23. prosinca 2019.