Umak od gljiva s tempehom na palenti

Već dugo nisam objavila recept, ali ne zato što ne kuham, već zato što mi nedostaje koji sat u danu. Kuhalo se proteklih tjedana punom parom, čak su i svi božićni pokloni bili jestivi 🙂 a uskoro slijede svi zaostali recepti.

Prije tjedan dana kupila sam tempeh da ga isprobam, a onda ga planiram napraviti sama. Čak sam i starter nabavila (za razliku od tofua za tempeh treba starter kultura) jedino je upitno hoću li uspjeti bez inkubatora i točne temperature (cca 32 stupnja), ali pokušat ću. Svježi tempeh je prava riznica bjelančevina, postotak je već od 20% koliko nalazimo i u mesu. Znanstvena istraživanja dokazala su da sprječava neka vrsta oboljenja zbog svojih antibakterijskih svojstava.
No, da se vratimo današnjem receptu.

Sastojci:

  • 150 g tempeha
  • 350 g gljiva po izboru (+ malo suhih vrganja za aromu)
  • 150 g poriluka
  • Soja sos/ tamari
  • Papar
  • 2 žličice tapioka škroba/aru prah
  • 0.5 l temeljca
  • Začini (origano, opcionalno)
  • Maslinovo/sezamovo ulje
  • Palenta

Priprema: poriluk očistite pod mlazom vode, izrežite na kolutiće pa potopite u vodi da se ispere od onoga što se zadržalo između listova, ocijedite i pustite da se malo osuši. Ako koristite suhe vrganje potopite ih u malo vode da omekšaju (dovoljno vremena je od početka pripreme pa do kad ćete ih ubaciti u poriluk).  Tempeh izrežite na komadiće, prelijte soja sosom/tamarijem pa pustite da se marinira. Gljive narežite na tanke šnite.

U wok tavi na malo ulja prepržite poriluk da omekša, ako je potrebno dodajte malo vode/temeljca kako vam ne bi zagorio. Kada je dovoljno omekšao dodajte ocijeđene vrganje (vodu namojte baciti!), pirjajte pa dodajte vodu u kojoj su se vrganji namakali. Nakon toga ubacite gljive i sve pirjajte. Dok se gljive pirjaju u drugoj tavi na malo ulja (tek toliko da se ne lovi za nju) zapecite tempeh kockice dok ne poprime zlatnu boju. Stavite sa strane.

Kada su gljive malo omekšale dodajte temeljac (povrtni koji ste sami napravili ranije ili odmrznuli, a druga je kombinacija začina koje ćete otopiti u malo vode, ja sam danas koristila: majčinu dušicu,kopar, luk, ružmarin, muškatni oraščić, džumbir, kurkumu i sve razmutila u 0.5l vruce vode), papar, soja sos, tapioka škrob, tempeh pa kuhajte dok se sve ne prožme. Kušajte, dodatno začinite ako je potrebno pa poklopljeno pustite dok pripremite palentu.

Palentu pripremite na standardan način. Uvijek u vodu (uštedite vrijeme tako što ćete vodu zakipiti u kuhalu pa prebaciti u lonac) u koju ću sipati palentu dodam malo maslinovog ulja, začina (ružmarjn, sol, papar, češnjak u prahu), nakon što sipam palentu i nakon što je skuhana volim je “razvodniti” s malo kokosovog mlijeka (vlastite “proizvodnje”, to joj daje dozu kremoznosti), a vi možete upotrijebiti što inače koristite i imate pri ruci. Palentu rasporedite u tanjure/posudu za gablec (najbolje staklenu) pa prelijte umakom od gljiva i tempeha.

Uz to poslužite salatu. Ja sam se danas odlučila za miks: zelene, rotkvica, svježeg kupusa i cherry rajčica koju sam začinila s umeboshi začinom. Ovaj recept možete prilagoditi pa ubaciti tofu ili seitan ili jednostavno samo uživati u gljivama.
Bon appetit!

P.s. Janja je rekla da ne voli tempeh pa ćemo vidjeti što nakon današnjeg ručka misli o njemu 🙂 U međuvremenu, između pisanja i objavljivanja recepta, Janja je javila da joj je ručak bio jako ukusan čak i s tempehom koji je u mojoj pripremi bio blag što do sad nije bio slučaj. Današnja misija je ostvarena! 🙂

 

 

Facebook komentari
13. siječnja 2020.