Veganski miso rižoto – najbolji ikad!

Rižoto je nešto što uobičajeno radim i već podosta o njemu znam, iskustvo čini svoje. Međutim, ovaj rižoto je, usudila bih se reći, nešto najbolje što sam ikad probala i pripremila u domeni rižota. Kremast, a nije korištena Arborio riža (obično pripremim s njom, ali imala sam u kuhinji drugu rižu koju je trebalo iskoristiti), pun okusa, čista poezija! Mislim da ovaj obrok opasno može konkurirati onima iz najboljih restorana. Ako želite zadiviti goste ili ukućane, bez obzira jeste li ili niste vegan, svakako im pripremite ovaj obrok.

 

Kada je u pitanju priprema rižota, a niste u tome znalac dobro je znati nešto unaprijed.

  1. Temeljac – neovisno kakav koristite, morate ga dovesti do vrenja i onda ga održavati toplim. Moj temeljac je uvijek pripremljen na kraju tjedna od ostataka povrća koje ne bacam, jer zašto kada su toliko fini i zdravi, uz po koje povrće koje dodatno dodam za okus. Neposredno prije pripreme jela za koje mi treba temeljac odledim ga (ukoliko ga nisam neposredno prije pripremala), stavim u lončić koji ugrijem i dodam mješavinu začina (luk, kopar, vlasac, peršin, džumbir, kurkuma, ružmarin, timijan, muškatni oraščić, malo himalajske soli, malo šećera kokos cvijeta) te održavam vrućim sve dok ga ne potrošim za pripremu odabranog jela.
  2. Priprema riže – rižu je potrebno prije nego što dodate temeljac lagano prepeći (nakon pirjanja luka i/ili povrća), dodati vino (alkohol će ispariti pa ne morate brinuti, a ako ne želite koristiti alkohol, možete dodati malo limunovog soka ili jabučnog octa). Nakon toga temeljac dodajete postepeno, ne svu količinu odjednom! Uz povremeno miješanje, nije potrebno neprestano, ali svakih toliko. Nemojte je prekuhati, treba ostati al dente!
  3. Miso maslac – danas sam ga prvi put isprobala i jednostavno je divan, toliko upotpuni okus, morate probati! Potrebno vam je malo miso paste i veganski maslac. Ukoliko niste vegan, možete koristiti obični. Ukoliko nemate veganski maslac kod kuće, možete ga sami napraviti u svega par minuta. Recept ću napisati niže.
  4. Riža – za rižoto je najbolja arborio ili carnaroli, ali ja sam danas pripremila sa galo blond sempre aldente, a ranije sam znala i sa smeđom rižom dugog zrna pa je ispalo jednako izvrsno.
  5. Gljive i rižu pripremite odvojeno. Vrijeme kuhanja gljiva i riže je u potpunosti drugačije stoga ih ne treba kuhati zajedno, osim ako ne želite prekuhane gljive. A vjerujte mi, ne želite.

  1. Luk – obično se za pirjanje stavlja luk, međutim ja volim više koristiti mladi luk ili poriluk koji u kombinaciji s gljivama daje posebnu notu od običnog luka.
  2. Gljive – odaberite prema vlastitom ukusu, u mojoj kombinaciji su korištene bukovače i šampinjoni, jer je to bilo na placu svježe. Nemojte ih nikako prati pod vodom! Očistite ih paprinatim ručnikom ili četkicom od eventualnih tragova zemlje.

Veganski maslac

Sastojci:

  • 1 žličica limunovog soka ili jabučnog octa
  • 150 ml kokosovog mlijeka (ili sojinog, bademovog i sl.)
  • 60 g indijskih oraščića
  • 1 žlica suncokretovih sjemenki
  • 2 žlice delikatesnog kvasca
  • 1 žličica soli
  • 250 ml kokosovog ulja (bez mirisa)
  • 3 žlice maslinovog ulja

Priprema: Sve sastojke, osim ulja, staviti u Vitamix i dobro miksati dok se sjemenke i oraščići dobro ne usitne. Uliti kokosovo i maslinovo ulje i nastaviti blendati oko 1 minute. Maslac ulijemo u posudu i stavimo u hladnjak da se stisne. U hladnjaku može trajati 3-5 dana, a u zamrzivaču mjesec dana.

Kada ste pripremili veganski maslac krenimo na recept dana.

Veganski miso rižoto

Sastojci:

  • 4 žlice veganskog maslaca (ili drugog)
  • 2 žlice miso paste
  • 1,2 l povrtnog temeljca
  • maslinovo ulje
  • poriluk i mladi luk
  • 4 režnja češnjaka, protisnuti
  • sol i papar
  • cca 500 g gljiva po izboru
  • list lovora
  • 2 žlice timijana
  • 1 i 1/2 šalica riže
  • 1/2 šalice bijelog vina
  • 1/4 šalice veganski parmezan (ili drugi)
  • list peršina za ukrašavnje na kraju

Priprema: ukoliko maslac stoji u frižider izvadite ga van kako bi otpustio, jer ga trebate pomiješati s miso pastom. Ako ste pak pripremili malasc prema gornji uputama možete ga odmah pomiješati s miso pastom, dobro povežite sve sastojke u jednu smjesu i stavite sa strane.

Temeljac ulijte u lonačić, dovedite do vrenja i državajte ga toplim na laganoj vatri.

U većoj tavi u kojoj se dno ne lijepi ugrijte maslinovo ulje, dodajte polovicu poriluka. mladog luka i protisnuti češnjak s prstohvatom soli i paprom. Pirjajte dok povrće ne omekša. Dodajte narezane gljive, timijan i lovor. Kuhajte vva 5 min ili dok gljive ne posmeđe, a tekućina ne ispari. Dodajte miso maslac i umiještajte u gljive, prstohvat  soli i papra pa kuhajte cca 2 min. Odložite sa strane, a prije poklopite da se ne hladi.

Ugrijte maslinovo ulje u lonac u kojem ćete pripremati rižoto (koji se ne lijepi). dodajte drugu polovicu poriluka, luka i češnjaka pa pirjajte dok ne omekšaju. Dodajte rižu i miješajte dok se svi sastojci ne prožmu. Dodajte vino i kuhajte dok alkohol ne ispari, ccca 5min. Dodajte šalicu po šalicu temeljca, s vremena na vrijeme promiješajte pa dodajte temeljac kako riža upija tekućinu, održavajte na srednjoj vatri. Kuhajte rižu prema uputama na pakiranju, ali tako da ostane al dente.

 

U rižu dodajte miso maslac s gljivama i sve dobro promiješajte na laganoj vatri. Ugasite vatru, dodajte veganski parmezan, nasjeckani peršin, kušajte i po potrebi dodatno začinite.

Uživajte u ovom slasnom rižotu, uz salatu po želji (moj odabir je danas bio mix: zelena salata, mrkva, rotkvica, klice, pečeni indijski oraščić s umeboshi začinom).

 

Facebook komentari
3. veljače 2020.